Aysen Arıcan Öz Uzman Diyetisyen

DETOKS DİYETİ

DETOKS NEDIR?

Detoks yaygın kullanılan anlamda toksinlerden arınma demektir. Bir toksin, vücuda zararlı etkileri olan hastalıklara, alerjilere veya genel bir hastalık hissine sebep olan herhangi bir madde olabilir. Bu toksinleri; sudan, yemekten veya havadan alabiliriz. Vücudumuzun doğal detoks mekanizmaları tüm hızıyla çalışır, terlemek, idrar yapmak ve dışkılamak gibi... Sağlıklı bir bireyin savunma sistemi bu toksinlerle baş edebilecek kapasitededir. Sağlıklı olmanın da birinci şartı yeterli ve dengeli beslenmek ve yaşam boyu düzenli fiziksel aktivite yapmaktır.

 

Vücudumuza giren toksinler en çok hangi yolla alınır?

• Sigara içmek

• Mangalda, kömür ateşinde direkt pişmiş yiyecekler

• Güneş ışınlarına korunmasız çok fazla maruz kalmak

• Kirli hava koşulları, egzoz dumanı,

• Çeşitli iş ortamları (narkoza maruz kalan sağlık personeli, kömür ocakları, boya ve çeşitli kimyasal maddelerle çalışılan iş kolları)

Hatta sadece nefes almak bile zararlı toksinlerin alınması için yeterlidir.

 

 

Serbest Radikal, antioksidan gibi kavramlar ne anlama gelir?

Serbest Radikal

Zararlı toksinler kana geçtikten sonra serbest radikal dediğimiz maddelere dönüşürler. Serbest radikaller , sağlam moleküllerden elektron çalarak, onların yapısını bozarak, normal moleküllere zarar veren maddelerdir.

Serbest radikallerle vücudun başa çıkması ancak antioksidan vitaminlerin ve suyun yeterli tüketilmesi ile mümkündür.

 

Oksitlenme (oksidasyon) paslanmak demektir.

 

Demirin havadaki oksijenle, nemli ortamda birleşmesi sonucu ortaya paslı demir çıkmıyor mu? Nasıl paslı bir demir özelliğini yitiriyorsa hücrelerde zararlı maddeler aracılığı ile oksitlendiğinde aynı paslı demir gibi özelliğini yitirir, ömrünü sürdüremez ve kendini yenileyemez. Oksitlenmeye yani paslanmaya karşı doğanın silahları antioksidanlardır. Balığın sudan çıktıktan sonra ölmesi, oksijenin zararlı etkilerine örnek gösterilebilecek diğer  olaylardandır.

 

Antioksidan

Vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal maddedir. Soluduğumuz havadaki oksijen, vücut içinde serbest radikaller adı verilen ve toksik (zehirli) etki gösteren bazı maddelerin oluşmasına neden olur. Vücudumuzda bulunan antioksidanlar, serbest radikallere karşı etki göstererek bunların zarar vermesini önler. Ayrıca vücuda alınan besinler, kana karışana dek bir çok reaksiyona uğrarlar ve sindirim esnasında "serbest radikaller" adı verilen ve hücrelerin  oksitlenmesini sağlayan oksidanlar açığa çıkmaktadır. Vücudun ürettiği veya dışarıdan alınan bu zararlı maddelere karşı bağışıklık sistemi bazı mekanizmaları ve enzim faaliyetlerini devreye sokar. Bu enzimlerin etkinliğini artıran ve doğru çalışmasında görev alan maddelere "antioksidan" denir ve antioksidanlar vücuda doğal yollarla, besinlerle alınırlar.

Toksinlerden Nasıl Arınabiliriz?

Toksinlerin zararlı etkilerinden korunmak için

• Antioksidan vitaminler içeren besinlerin alımına daha çok özen gösterilmeli

• besinleri pişirme ve hazırlama yöntemi olarak kızartma ve kavurma, direkt ısıda pişirme yöntemleri uygulanmamalıdır.

 

 

 

 

 

1 Günlük, 3 Günlük,  7 Günlük, 1 Aylık Detoks Programları Çeşitli merkezlerde uygulanıyor. Bu uygulamalar sırasında kişilere sadece sebze-meyve suları, bol bitki çayları, çok fazla  su verilerek katı besinlerden uzaklaşmaları isteniyor. Bu tür programlar insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çünkü vücudun vitamin-mineraller kadar karbonhidratlara, proteinlere ve hatta yağlara da gereksinimi var. Bu gereksinimleri göz ardı ederek neredeyse açlık rejimi diye tabir ettiğimizi bu şekildeki detoks diyetlerini kesinlikle önermiyoruz.

 

Bu nedenle sadece kişileri sıvı besinlerle beslemek onların sağlıklarını olumsuz yönde etkiliyor.

Ancak bireyin özelliklerine göre yeteri kadar besin ve besin ögelerini içeren dengeli diyetlerle, sebze ve meyve tüketimi biraz daha artırılarak detoks uygulamaları yapılabilir. Bu tür sağlıklı detoks diyetleri diyetisyen gözetiminde uzun süre uygulanabilir.

 

Detoks diyetleri kişilere göre farklılık gösterir mi?

 

Evet çünkü her bireyin farklı ihtiyaçları bulunur. Örneğin barsaklarında kolit şikayeti olan bir birey için lifli gıdalar daha kontrollü kullanılmalı, bunun tam aksine kabızlık şikayeti olan bireyler için de daha fazla lif içeren bir detoks programı yapılmalıdır.

 

Kişilerin yaşı, cinsiyeti, nasıl bir ortamda ve kaç saat çalıştığı, ne kadar toksin maddelere maruz kaldığı, vücut ağırlığı, beslenme alışkanlıkları, ekonomik durumu, sağlık durumları birbirinden farklı olduğu için  besinsel ihtiyaçları da farklıdır. Bu yüzden diyet kişiye özeldir. Aynı diyet bir kişiye faydalı olabilirken, başka bir kişiye zarar verebilir.

 

Detoks diyetleri hayvansal gıdaları içerebilir mi?

 

 

Evet, detoks diyetinde hayvansal gıdalar yer alabilir.

 

Yenilebilen bitki ve hayvan dokularına besin diyoruz. Bitkisel besinlerin ve hayvansal besinlerin besin değeri yönünden çok farklı özellikleri vardır. Örneğin balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri kalp ve damar sağlığı açısından vücut için elzemdir. Süt ve yoğurtta bulunan kalsiyum ise kemik sağlığımız ve vücuttaki kasların kasılıp gevşemesi işlevleri için çok önemlidir. Bitkisel kaynaklı demir, kalsiyum gibi bazı mineraller insan metabolizmasının tam olarak kullanabildiği yapıda değildir. Bu nedenle hayvansal besinler yoluyla alınmalıdır.

 

Detoks diyetlerinde hayvansal besinlerin yenilmemesi gerektiği yanlış bir inanıştır.

 

Detoks diyetlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu hayvansal besinlerin doğru şekilde pişirilip tüketilmesidir. Yumurta, et, tavuk, balık gibi besinler fırında veya haşlama yöntemi ile pişirilmelidir. Öğünlerde bol sebze ve salatanın yanında bir miktar tüketilmelidir. Miktarlar kişiye göre ayarlanmalıdır.

.

 

Hayvansal gıdaların yer almadığı detoks diyetlerinde protein ihtiyacı nasıl karşılanabilir?

 

Bazı kişiler özellikle hayvansal gıdaları tüketmiyor veya detoks süresince tüketmek istemiyor olabilir. Böyle bir zorunluluk olmamasına karşın bireylerin tercihlerine yönelik öneriler vermemiz de gerekebiliyor. Biz bu tür beslenme biçimini vejetaryen beslenme biçimi olarak tanımlıyoruz.

 

Eğer detoks amaçlı olarak hayvansal besinlerden uzaklaşılıyor ise 1 haftayı geçmemelerini öneriyoruz.

 

Bu süre içinde besin ögeleri yönünden özellikle protein ihtiyaçlarını tam taneli tahıllardan, kuru baklagillerden, soya eti gibi bitkisel kaynaklı etlerden karşılanması gerekiyor. Eğer kişi uzun süredir hayvansal besin tüketmiyorsa mutlaka B12 vitamini ve Demir yönünden yetersizlik söz konusudur. Kişi kansızlık gibi sorunlarla karşı karşıya olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora danışıp besin takviyesi olarak vitamin ve mineral tabletlerini kullanmaları gerekir.

 

Detoks diyeti uygularken vitamin-mineral takviyesi yapılmalı mı?

İyi planlanmış sağlıklı beslenmeye uygun, kişiye özel olarak hangi besinlerin verileceği hesaplanmış detoks diyetlerinde ayrıca vitamin-mineral takviyesine gerek yoktur. Ancak hayvansal gıdalar tüketilmiyorsa, süt yoğurt gibi besinler yenilmiyorsa o zaman takviyelere gereksinim vardır. Bu konuda mutlaka bir uzmana danışılmalı gelişigüzel tablet kullanılmamalıdır. Bu bireye yarardan çıok zarar verebilir.

 

Detoks diyetleri özellikle kimler için önerilebilir?

 

• Yoğun stres altında yaşayanlar

• Olumsuz iş koşulları altında çalışanlar

• Sigara ve alkol kullanalar

• Sağlıklı beslenemeyenler (öğün atlayanlar, ev dışında fast-food ağırlıklı beslenenler vb)

 

Detoks diyetlerini kimler uygulamamalıdır ?

 

Sağlıklı ve kişiye özgü olarak diyetisyenler tarafından hazırlanan, her besin grubundan besini  yeterli ve dengeli olarak içeren  detoks diyetleri herkes tarafından uygulanabilir.

Ancak, sadece meyve sebze sularından oluşan, hayvansal besinleri içermeyen, sağlığı olumsuz yönde etkileyen detoks diyetlerini  aslında kimse uygulamamlıdır. Özellikle de hamile ve emziren bayanlar, yaşlılar, gelişme dönemindeki çocuklar, ergenlik dönemindeki gençler, bünyesi zayıf kişiler, sağlık durumu iyi olmayanlar kesinlikle bu tür detoks diyetlerini uygulamamalıdır.

 

Günümüzün yaşam standartlarını ve bireylerin sağlıklı yaşam ilklerinden uzak olduğunu göz önüne alırsak detox diyetlerinin bir bakıma zorunlu olduğu söylenebilir mi ?

 

Günümüzde özellikle de büyük şehirlerdeki yaşam standartları bireyleri olumsuz koşullar yaşamaya itiyor. Özellikle koşuşturmalarla dolu bir yaşam biçiminde, fast food besinlere fazla yönelme oluyor. Ayrıca güvenli besinlere her zaman ulaşılamıyor. Bu nedenle sağlıklı detoks diyetleri bir bakıma zorunlu hale geliyor.

Tekrar vurgulamak gerekirse sağlıklı bir detoks programı, kişinin daha sağlıklı beslenmesi anlamına geliyor.

 

Bir detoks diyeti nasıl olmalıdır?

 

Öncelikle detoksun arınma olduğunu hatırlayalım. Bu nedenle zararlı toksinlerin alınmasını engellemek detoks diyetinin birinci kuralı. Yani sigara ve alkolden uzak durmalı, mangalda pişirilmiş besinleri yememeli, içeriğini bilmediğiniz, çok fazla katkı maddesi içeren gıdaları almamalısınız. Bunun yanında dört temel besin grubundan ( et-tavuk- balık-kuru baklagiller, süt-kefir-yoğurt, tahıllar, taze sebze ve meyveler) bireyin ihtiyaçları doğrultusunda yeterli ve dengeli olarak tüketilmelidir. Ayrıca bol su içilmeli, yeterli miktarda diyet lifi alınmalıdır.

 

Sebze ve meyveler detoks diyetlerinin vazgeçilmez besinleridir.

Detoks diyetlerinde özellikle taze sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Sebze ve meyvelerin içinde bulunan başta C vitamini, diğer vitamin-mineraller, aktif bileşenler ve lifler sayesinde bedenin dinç, sağlıklı ve güzel görünmesini sağlarlar. Vücudumuza sayısız kaynaktan giren yabancı maddelerle savaşmasında görev alırlar. Rengini veren maddeler sayesinde güçlü antioksidan kaynağıdır.

Kanser başta olmak üzere; kalp hastalıkları, hipertansiyon, kabızlık, barsak ve mide rahatsızlıkları, cilt kuruluğu gibi hemen her türlü hastalığın önlenmesi sırasında ve tedavisinde en az ilaçlar kadar değerlidir.

 

Sebze ve meyvelerde bulunan renk verici ögeler aynı zamanda antioksidan özelliktedir. Bu nedenle günde 5 değişik renkte sebze ve meyve tüketimi gereklidir.

 

Mesela;

• Domatese kırmızı rengini veren likopen bir çok kanser türüne karşı koruyucudur.

• Nar, mürdüm eriği, çilek, böğürtlen gibi mor-kırmızı renkli meyveler çok güçlü antioksidan özelliği taşıyan flavanoidlerden zenginidir. Dolaşım ve sinir sistemine olumlu etkileri vardır.

• Yeşil renkli sebze ve meyvelerde bulunan klorofil ise hücre yenilenmesinde önemli rol almaktadır. Ayrıca içerdiği dieğr mineraller sayesinde de vücudun elektrolit dengesi sağlanmış olur.

• Sarı-turuncu meyve ve sebzelerde Beta-karoten dediğimiz A vitaminin öncü maddeleri vardır. A vitamini gibi çok güçlü antioksidan etkileri vardır.

• Elma, armut, karnabahar, kereviz, pırasa gibi beyaz sebze meyveler içerdikleri çözünebilen lifler ve antioksidan özellikteki ögeler sayesinde detoks diyetlerinin vazgeçilmez besinleridir.

 

Diyette su tüketmek neden gereklidir?

 

Suyun vücuttaki en temel işlevi vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlamaktır. Ayrıca kabızlığı önler. Yeterli su alınmadığı zaman beden ihtiyacı olan suyu bağırsaklardan çektiği için kabızlık oluşur.

Hücrelerin su kaybına bağlı doku arasında biriken su  hareketsizliğin de etkisiyle zaman içinde bir dolaşım bozukluğu hastalığı olan selülite neden oluyor, tedavisi mümkün olmayan ancak derecesi düşürülebilen selüliti oluşmadan engellemek için düzenli olarak su içilmelidir.

 

Vücudumuz yeterince su alamazsa bunu bir tehlike gibi algılayıp suyu saklamaya başlar. Bu da vücutta su toplanmasına özellikle el ve ayaklarda ödem oluşumuna neden olur. Bu yüzdendir ki kişinin gün içinde yeterli miktarda su içmesi çok önemlidir. Bazen günlük kilo değişimleri görülebilir yeteri kadar su içilmediğinde bu kilo artışı ödem ve yağlanmaya işaret eder.

Ayrıca su;

 

• Midede yarattığı hacimden dolayı besin alımında azalma sağlar.

• Metabolizmayı çalıştırıp günlük harcanan kalorinin artmasını sağlar.

• Sindirimi kolaylaştırarak yemek sonrası şikayetleri azaltır ve besinlerden maksimum yararlanmamızı sağlar.

• Oksijen olmadan hiçbir madde yanamaz, vücutta da besinlerin yakılması buna bağlıdır. Suyu yeterli tüketen kişilerde kandaki oksijen, dokulara yeterli miktarda sağlıklı bir şekilde taşınabilir, dolayısıyla yağ yakımını hızlandırır.

• Kilo alıp vermeden dolayı oluşan sarkmaları sporla birlikte önler.

 

Günlük sıvı ihtiyacımız ne kadardır? Bunun ne kadarı su olmalıdır?

 

Su ihtiyacı kişiye göre değişmektedir. Vücudun alınan her 1 kalori başına 1,5 ml sıvıya gereksinimi vardır. Bu da yetişkin bireylerde ortalama 2-3 litredir. Kilo fazlası olan kişilerin bu miktara; her fazla 5 kg başına 1 bardak fazla su eklemeleri gerekmektedir.

Hamileler, ağır işte beden gücüyle çalışanlar ve sporcuların sıvı ihtiyacı daha fazladır.

 

Günlük sıvı gereksinmesinin ortalama %60-70’inin su olarak tüketilmesi gerekir.

 

Örneğin 1500 kalori alan bir bireyin, 2250 ml sıvı gereksinmesi vardır. Bunun en azından 1,5 litresinin su olarak içilmesi gerekir.

 

Bazı uzmanlar 15 kg ağırlığa karşılık 1 lt sıvı tüketilmesi gerektiğini, savunuyor. Yani; 60 kg. ağırlığı olan bir bireyin sıvı ihtiyacı 4 lt. oluyor. Bu tamamen yanlış bir hesaplamadır. Gereğinden fazla alınan su vücuda toksik etki yapabilir. Su zehirlenmesine neden olabilir.

 

Farklı sebze ve meyvelerden hazırlanan detoks içeceklerinin vücuda yararı var mıdır?

 Sebze ve meyvelerin sağlıklı beslenme açısından ve detoks diyetlerindeki rolü açısından çok öenmli olduğunu daha önce vurgulamıştık. Bu nedenle; çeşitli meyve ve sebze suları çok yararlıdır. Ancak; meyve ve sebze suları sıkıldıktan hemen sonra tüketilmeliidr. Çümkü içerdiği vitaminlerden başta C vitamini çok çabuk kayba uğrar.Hazırlandıktan 1 saat sonra 1 bardak meyve suyunun C vitamini içeriği % 90 azalmaktadır. Diğer bir önemli konu ise; sebze ve meyvelerde bulunan liflerin meyve ve sebze sularında bulunmamasıdır, çünkü sebze ve meyvelerdeki vitamin ve mineraller kadar içerdikleri lifin de sağlığımız üzerinde pek çok olumlu etkisi vardır.

 

Yaygın olarak uygulanan, sebze ve meyve kokteylleri ve çeşitli çorbalardan oluşan detoks diyetleri beraberinde vitamin kayıplarına yol açar mı?

 

Bu tür detoks diyetleri, vücut için gerekli olan diğer besin ögelerini bırakın; vitamin ve mineralleri bile karşılamaz. Bu nedenle; vücut depolayabildiği vitamin ve mineralleri kullanmaya başlar. Başta kemiklerden Kalsiyum minerali olmak üzere birçok vitamin-mineral kayba uğrar. Ve kişide vitamin ve mineral yetersizliklerine bağlı bazı hastalıklar gelişir.

 

Sağlıklı bir yaşam için lif alımının önemi nedir?

 

Lif, diğer bir deyişle posa bitki hücre duvarını oluşturan nişasta olmayan polisakkaritler, sindirilemeyen oligosakkaritler, lignin ve dirençli nişastadan oluşan karışımdır.

 

Diyetle alınan lifle çözünür ve çözünmez lif olarak iki gruba ayrılır. Besinlerle alınan diyet liflerinin büyük bir çoğunluğu çözünmez yani sindirilemeyen liftir. Sindirilebilen ve sindirilemeyen liflerin yeterli ve dengeli beslenme ile dengeli olarak vücuda alınması gereklidir.

Diyet liflerinin en önemli etkisi sindirim sistemine yaptığı etkidir. Dışkılama sıklığı ve dışkı ağırlığını arttırarak barsaklarda oluşan kalıntıların hızla dışarı atılmasını sağlar. Bu etkisiyle kabızlık şikayetlerini en aza inidir.

Diyetle alınan lifler mide boşalmasını geciktirerek yeme isteğini azaltır. Böylece kilo vermek isteyen kişilere yardımcı olarak daha az yemeyi sağlar. Bir anlamda kilo vermeye yardımcı olur.

Ayrıca diyet lifleri barsaklarımızda bulunan yararlı bateriler tarafından kullanılarak bu bakterilerin çoğalmalarını sağlar. Bu yolla bağışıklık sisteminin önemli bir organı olan barsakların düzenli çalışması da sağlanmış olur. Başta kalın barsak kanserleri olmak üzere önemli kanserlerden korunmada diyet liflerinin çok önemli rolü vardır. Diyet lifleri barsaklardan kolesterol öncüsü safra asitlerinin emilimini azaltarak ve karaciğerde kolesterol sentezini yavaşlatarak kan kolesterolünün düşürülmesinde yardımcı olur. Dolayısıyla kalp  ve damar sağlığı üzerinde koruyucu etkisi vardır.

Liflerden zengin besinler genellikle kan şekerini yavaş yükseltirler. Çünkü liften zengin besinlerin glisemik indeksleri düşüktür ve içerdikleri nişasta yavaş yavaş emilir. Bu nedenle insan sağlığı için ve özellikle de şeker hastaları için çok büyük önem taşırlar.

 

 

Günde ne kadar lif alınması gerekmektedir? Lif içeren besinler hangileridir?

Yetişkin bireyler için günlük 25-30 gr diyet lifinin besinler yoluyla alınması gerekir.

Bu miktarı karşılamak için bir günde ½ -1 porsiyon kuru baklagil yemeği,  3-4 porsiyon sebze, 2-3 porsiyon meyve, 3 – 5 dilim kepekli veya tam tahıl ekmeği , ½-1 porsiyon esmer bulgur veya yulaf gevreği tüketilmesi 25-30 gram olan lif ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

 

Lif  içeren besinlerin içinde bulunan lif oranları;

• kurubaklagiller (%3,7-25,9),

• sert kabuklu meyveler (%5,2-14,3),

• tahıl ürünleri (%1,0-7,5),

• sebzeler (%1,0-12,3)

• meyveler (%0,4-24,0)’dir.

 

 

En fazla lif içeren sebze ve meyveler hangileridir?

 

Çiğ besinler pişirilmiş besinler göre daha fazla lif içerirler. Bu nedenle çiğ olarak tüketilen sebzeler liften daha zengindir.

Yine kabuklu yenilebilen sebze ve meyveler soyularak yenilenlere göre daha fazla lif içerir.

Örneğin elma, armut, nektarin, üzüm, domates, salatalık, yeşil yapraklı sebzeler, lahana, pırasa, brokoli, kabak

 

 

Detoks diyetlerinde lif ihtiyacı yeterince karşılanabilir mi?

Sadece sebze ve meyve suyu ile beslenilen, katı gıdaların hiç yer almadığı bizim sağlıklı bulmadığımız detoks uygulamalarında bir çok besin ögesi olduğu gibi lif açısından da yeterli alım söz konusu değildir. Barsak çalışmasını sağlamak amacıyla çok fazla bitki çayı, lavman, laksatif türü ilaçlar verilmektedir. Bu uygulamalar bireyin sağlığını olumsuz yönde etkileyerek uzun dönemde bir çok hastalığa neden olabilmektedir.

 

Detoks Diyetleri ile ilgili Yanlış algılamalar var mıdır?

Son bir iki yıldır detoks kavramı çok çarpıtılarak, yanlış yöntemlerle uygulanmaktadır. 1 hafta boyunca sadece sıvı ile beslenmek, meyve kürleri ile detoks yapmak, barsak temizleme işlemleri, hayvansal gıdaları hiç tüketmemek ve sağlık kampı adı altında bir otele uzun süre kapanıp yanlış beslenme uygulamak bunlardan bazılarıdır. Bir çok insan sağlığına kavuşmak adına uyguladığı bu yöntemlerle sağlığından da olabilmektedir ve bu yöntemlerin hiçbir bilimsel dayanağı da yoktur.

 

Mucize diyet ve yöntem yoktur.

Detoks adı altında faaliyetlerin çoğunda insanların sağlığı hiçe sayılmakta ve bu yolla rant elde edilmeye çalışılmaktadır. Sürekli yenilik arayan ve mucize peşindeki bireyler ne yazık ki bu tür uygulamalara maruz kalarak kendi sağlıklarıyla oynamaktadırlar.

 

Unutulmaması gereken, sağlık bedenen ve ruhen tam bir iyilik halidir, bunun sağlanması ancak yaşa, cinsiyete, bireysel özelliklere, genetik faktörlere ve sağlık durumumuza göre bireysel olarak planlanmış sağlıklı beslenmeyle mümkündür.

Sağlıklı beslenerek, bol su içerek, temiz havada düzenli egzersiz yaparak ve iyi bir uyku düzeni ile sağlıklı bir detoks programının yapılabileceği akıldan çıkmamalıdır.

 

Sihirli değnek yoktur, sihir insanın kendisidir. Çözümü mucizelerde aramak yerine yaşam kalitemizi de arttıracak sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam biçimini benimsemek ve ömür boyu uygulamak gerekir.

 

 

 

 

 

Sabah Kalkınca;

1 bardak su ve bir miktar kuru kayısı yada kuru erik

Kahvaltı

Beyaz peynir

Tam tahıl ekmeği

Domates-Salatalık (kabuklu)

Maydanoz

Taze hazırlanmış meyve suyu

 

Ara Öğün

Taze meyve( mümkünse kabuklu yenilebilen ) veya meyve suyu

 

Öğle Yemeği

Yağsız düdüklü tencerede pişirilmiş sebze yemeği (servis sırasında çok az sızma zeytinyağı eklenebilir)

Kepekli makarna veya kabuklu pirinç pilavı

Cacık veya maden suyu ile yapılmış ayran

Bol sata (kıvırcık, mor lahana, havuç, domates, limon gibi en az 5 çeşit renkte sebze içermeli)

 

Ara Öğün

Taze meyve

 

Yeşil çay- tam tahıl ekmeği veya organik galeta

 

Akşam Yemeği

Yoğurtlu çorba

Haşlanmış veya fırınlanmış et, tavuk, hindi yada balık- sebze garnitürlü

Tam tahıl ekmeği

Bol salata (kıvırcık, mor lahana, havuç, domates, limon gibi en az 5 çeşit renkte sebze içermeli)

 

Ara Öğün (akşam en geç 21.00 de)

Süt ve taze meyve

 

Önemli Hatırlatmalar:

Miktarlar kişiye göre planlanması gerektiği için yazılmamıştır.

Gün boyu bol su içilmelidir. Tuz fazla kullanılmamalıdır.

Taze kekik, nane gibi baharatlar besinlere tat vermesi açısından kullanılabilir.

Yemeklerde yağ kullanılmamalı, piştikten sonra çok az ilave edilmelidir. Çünkü yağın ısı etkisi görmesi sonucu toksinler oluşabilmektedir.

Çay ve kahve tüketilmemeli, yeşil çay ve meyve çayları tercih edilmelidir.

 

Detoks Diyetleri sizce işe yarıyor mu? Ne kadar süre bu tür diyetler uygulanmalıdır?

SAĞLIKLI DETOKS DİYETİNE BİR ÖRNEK